whatsapp to Karsaznet
Register to Karsaznet
دوره MCSA ویندوز سرور 2019
دوره MCSA ویندوز سرور 2019

بانک اطلاعاتي SQL Server يکي از قدرتمندترين بانک هاي اطلاعاتي دنياست که توسط شرکت مايکروسافت ارائه شده است. SQL Server يک RDBMS يا Relational Database Management System است. SQL Server در نسخه هاي مختلفي ارائه شده است و همين موضوع باعث شده که SQL Server در طيف وسيعي از کاربرد ها قابل استفاده باشد، از برنامه هاي کوچک تا راهکارهايي که در سطح Enterprise مورد استفاده قرار مي گيرند. آخرين نسخه SQL Server يعني نسخه 2016 در خرداد ماه سال 95 به صورت رسمي توسط شرکت مايکروسافت ارائه شد که حاوي تغييرات زيادي نسبت به نسخه قبلي يا 2014 مي باشد. در اين دوره آموزشي قصد داريم تا با امکانات و ويژگي هاي اين بانک اطلاعاتي قدرتمند آشنا شويم. اما به يک نکته توجه داشته باشيد که اين دوره مخصوص توسعه دهندگان آماده شده و مناسب افرادي که به دنبال مباحث Administration در SQL Server هستند نمي باشد. بر اساس سرفصل هاي طراحي شده در اين دوره آموزشي:

با مفاهيم اوليه بانک هاي اطلاعاتي رابطه اي آشنا شده و ياد ميگيريم که به چه بانک هايي رابطه اي گفته مي شود.
با نحوه نصب و راه اندازي SQL Server آشنا شده و بخش هاي مختلف مراحل نصب را به همراه بررسي ويژگي هايي که در هنگام نصب مي توان انتخاب کرد بررسي مي کنيم. همچنين با مفهوم Installation Planning آشنا مي شويم و اينکه چگونه بايد SQL Server را بر اساس شرايط موجود نصب کرد.
همچنين با نحوه دانلود و نصب SQL Server Management Studio که محيطي براي کار با SQL Server است و همچنين SQL Server Data Tools که ابزارهايي را براي کار با SQL Server در محيط Visual Studio فراهم مي آورد آشنا مي شويم.
مفاهيم اوليه اي که پيش نياز شروع طراحي بانک هاي اطلاعاتي هستند را بررسي مي کنيم، اينکه چگونه بايد نيازمندي ها را جمع آوري و تحليل کرد و چگونه از روي نيازمند هاي جمع آوري شده مي توان اقدام به طراحي Database کرد. همچنين با انواع بانک هاي BI/OLAP و OLTP و کاربرد هاي هر يک آشنا خواهيم شد. در اين دوره تمرکز ما بر روي بانک هاي OLTP است.
با انواع کليد ها و مفاهيم مرتبط با آن ها آشنا شده و ياد ميگيريم که کليد ها چه کاربردي در بانک هاي اطلاعاتي دارند.
با مبحث نرمال سازي بانک هاي اطلاعاتي (Normalization) آشنا مي شويم. نرمال سازي بانک هاي اطلاعاتي در چند مرحله مختلف انجام شده و براي بهينه سازي طراحي بانک هاي اطلاعاتي استفاده مي شوند.
نحوه ايجاد جداول در بانک ها را بررسي خواهيم کرد. بررسي کلي مکانيزم ذخيره سازي اطلاعات در SQL Server، بررسي انواع نوع داده در SQL Server و مفهوم Row و Column، آشنايي با کليد هاي اوليه، مقادير پيش فرض در جداول، ستون هاي Identity و نوع هاي UniqueIdentifier را بررسي خواهيم کرد. با نحوه ايجاد جدول بوسيله دستورات T-SQL و همچنين Designer برنامه SSMS آشنا خواهيم شد. با نحوه ايجاد تغيير در جداول آشنا شده و همچنين به بررسي رابطه ها و انواع آن مي پردازيم.
با عمليات هاي درج، حذف و به روز رساني اطلاعات در SQL Server آشنا مي شويم. همچنين به بررسي Transaction ها و مبحث مديريت خطا در SQL Server خواهيم پرداخت
امنيت را در SQL Server بررسي خواهيم کرد. مقدمه اي بر مفاهيم اوليه امنيت، بررسي امنيت در سه لايه Server و Database و Object، آشنايي با Login ها و User ها و همچنين کاربرد Schema ها در بانک هاي اطلاعاتي SQL Server از جمله مباحثي است که در اين بخش مطرح خواهند شد.
ياد خواهيم گرفت که چگونه مي توان با ايجاد Index ها بر روي جداول، سرعت خواندن اطلاعات از جداول را افزايش داد. در اين قسمت انواع ايندکس ها را در SQL Server بررسي کرده، با مفهوم Unique Constraint آشنا شده و با نحوه ايجاد، حذف و نگهداري Index ها در SQL Server آشنا مي شويم.
در ادامه با نحوه کوئري گرفتن از بانک ها آشنا مي شويم، آشنايي با دستور SELECT، فيلتر کردن اطلاعات، مرتبط سازي خروجي کوئري ها، توابع کار با رشته و عملگر LIKE، استفاده از متغيرها، بررسي Aggregate ها، نحوه استفاده از Join ها و همچنين گروه بندي اطلاعات در کوئري ها، کار با تاريخ، آشنايي با مفهوم Sequence ها، نوشتن Sub Query ها، عملگر Apply و کاربرد CTE ها، توابع Ranking در SQL Server، کار با Cursor ها و همينطور Debug کردن کوئري ها در SQL Server از جمله مباحثي است که در بخش کوئري گرفتن از بانک ها با آن ها آشنا خواهيم شد.
به بررسي مفهوم View ها و دليل استفاده از آن ها خواهيم پرداخت. با نحوه ايجاد View ها و استفاده از آن ها آشنا خواهيم شد و همچنين ياد ميگريم که چگونه مي توان بر روي View ها ايندکس ايجاد کرد. در انتها با مبحث Updatable Views آشنا خواهيم شد.
ياد ميگيريم که چگونه مي توانيم براي بانک هاي خود Store Procedure بنويسيم و از آن ها استفاده کنيم.
با نحوه استفاده از Trigger آشنا شده و متوجه مي شويم که Trigger ها چه نقشي در بانک هاي اطلاعات دارند.
علاوه بر توابعي که در SQL Server تعريف شده اند، کاربران امکان تعريف توابع مورد نظر خود را دارند که اصطلاحاً به آن ها User-Defined Function گفته مي شود. در اين بخش به بررسي UDF ها پرداخته و نحوه تعريف و استفاده از آن ها و همچنين بررسي انواع UDF ها مي پردازيم.
با قابليت هاي In-Memory در SQL Server آشنا مي شويم. اين قابليت از نسخه 2014 به SQL Server اضافه شده است. آشنايي با قابليت In-Memory، بررسي Buffer Pool Extension و همچنين قابليت In-Memory OLTP را در اين بخش بررسي خواهيم کرد و با Memory Optimized Table ها و Memory Optimized SP ها آشنا مي شويم.
با مفاهيم Data Files و FILESTREAM در SQL Server که براي کار با فايل ها مورد استفاده قرار ميگيرند آشنا مي شويم. به بررسي قابليت FileTable پرداخته و در نهايت با مبحث Table Partitioning آشنا خواهيم شد.
SQL Server قابليت کار با فرمت XML را دارد که در اين بخش با نحوه کار با فايل هاي XML آشنا مي شويم. نحوه ذخيره اطلاعات به صورت XML و همچنين کوئري گرفتن بر روي داده هاي XML در اين بخش بررسي خواهند شد و همچنين ياد ميگيريم که چگونه مي توانيم اطلاعات XML را Import و Export کنيم.
با مبحث Query Tuning يا بهينه سازي کوئري ها آشنا مي شويم. بررسي Query Execution Plan، آشنايي با Query Tuning Adviser از جمله مباحثي هستند که در اين بخش آموزش داده مي شوند.
با مبحث Concurrency و راه کارهاي حل آن در SQL Server آشنا مي شويم. مفاهيمي مانند Isolation Level ها و همچنين Locking در اين بخش بررسي مي شوند.
در آخرين بحش از دوره آموزشي به بررسي راهکار هاي تهيه پشتيبان از بانک هاي اطلاعاتي در SQL Server خواهيم پرداخت. تهيه پشتيبان، بازيابي پشتيبان، ايجاد Script از روي بانک هاي اطلاعاتي و همچنين Attach کردن و Detach کردن بانک ها را بررسي خواهيم کرد و در انتها با آشنايي با سرويس Agent ياد ميگيريم که چگونه مي توانيم عمليات تهيه پشتيبان به صورت خودکار را در SQL Server پياده سازي کنيم.

دوره MCSA ویندوز سرور مقدمه