بازگشت به صفحه قبل
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: 

مخترع پسورد درگذشت

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از انگجت، حوزه امنيت رايانه يکي از بنيانگذاران خود را از دست داد. «فرناندو کورباتو» که مخترع پسورد رايانه بود روز گذشته در سن 93 سالگي فوت کرد.
 
اين محقق دانشگاه MIT هنگام ايجاد « سيستم اشتراک گذاري زمان همسان» ( Compatible Time-Sharing System) کانسپت حساب‌هاي کاربري را طراحي کرد که به وسيله پسوردهايي از آنها محافظت مي‌شود. سيستم CTSS به افراد مختلف اجازه مي‌داد همزمان از يک رايانه استفاده کنند.
 
البته اختراع پسورد تنها تلاش نوآورانه و پيشرو کورباتو نبود. مدل استفاده همزمان CTSS مدت زمان انتظار براي پاسخگويي رايانه را از چند ساعت به چند ثانيه رساند و به اين ترتيب فناوري رايانه قابل استفاده تر شد.از سوي ديگر اين سيستم مسير را براي توسعه سيستم‌هاي عامل آينده مانند لينکوس فراهم کرد. او همچنين انگيزش اصلي ايجاد «قانون کورباتو» بود که طبق آن برنامه نويسان بدون در نظر گرفتن زبان برنامه نويسي مورد استفاده، بايد يک ميزان کد بنويسند.
 
البته کورباتو در اين اواخر از وجود مشکلاتي در پسوردها نيز مطلع بود. او در سال 2014 در مصاحبه با روزنامه وال استريت ژورنال گفته بود: ظهور اينترنت سبب شده لاگين هاي ورودي به هر سايت و دستگاهي به يک کابوس تبديل شوند.

پايان خبر
23 تيرماه 1398